• SpicetheSpirit

Riisiroa kotletid

Toitainesisaldus inimese kohta: Kilokalorid 420 kcal Süsivesik 65 g Rasv 12 g Valk 22 g

Faktid toidu raiskamisest

* 33-50% kogu maailmas toodetavast toidust ei sööda kunagi ära ja selle raisatud toidu väärtus on üle triljoni dollari.

* Igal õhtul läheb näljasena magama 800 miljonit inimest. See on üks 9st planeedi inimesest, kes on näljas või alatoidetud. Igaüks neist saaks toidetud vähema kui veerandi toiduga, mis läheb raisku igal aastal USA-s, Suurbritannias ja Euroopas.

* Kuna meil on üleilmastunud toiduvarustussüsteem, võib läänes levinud toidunõudlus tõsta arengumaades ekspordiks kasvatatava toidu hinda, samuti tõrjuda põliselanike toitmiseks põllukultuuride kasvu ja soodustada looduslike elupaikade kiirendatud lagunemist.

* Toidujäätmed kahjustavad keskkonda. Toidu, mida lõpuks kunagi ei sööda, kasvatamiseks kulub Hiinast suurem maa ala - raadatud maa, väljasuremise põhjustatud liigid, kolinud põlisrahvused, lagunenud pinnas - kõik selleks, et toota toitu, mille me siis lihtsalt ära viskame. Lisaks moodustab söömata toit 25% magevee tarbimisest kogu maailmas.

* Mitte ainult raisatakse söömata toidu raiskamisele ressursse (maa, vesi, tööjõud, energia, tootmine, pakendamine jne), vaid toidujäätmed lähevad ka prügimäele. Toit laguneb hapniku juurdepääsuta ja tekitab metaani, mis on 23x surmavam kui süsinikdioksiid.

* Paljudel inimestel on lihtne öelda: “ma ei raiska toitu”. Reaalsus on aga see, et arenenud maades on enam kui 50% toidujäätmetest meie kodudes. Seevastu vähem kui 2% toidujäätmetest toimub jaekaupluste tasandil (ehkki mujal turustusahelas tekitavad toiduprobleemid otsest vastutust supermarketite tegevus.) Niisiis, halb uudised on see, et oleme pool probleemi. Kuid hea uudis, et me võime olla pool lahendust!

Retsept 4le

16 imelist kotletikest


Koostis:

800 g külmutatud juurikaid( brokkoli, porgand, lillkapsas)

500g riisiroa ülejääke( retsepti leiad vajutades siia!)

75g kuivatatud punaseid läätsesid( ligikaudu 190 g keedetud kujul. Võid asendada oma lemmik kaunviljaga)

3 supilusikatäit kamajahu (võid ka kasutada mingit teist jahu, mis sul on juba kodus olemas)

1 supilusikatäis kookosõli

näpuotsaga soola


Kaste:

4 teelusikatäit taimset jogurtit või ketšup

Valmistamine:

Riisikotletide valmistamiseks võta külmikust järelejäänud riisiroog. Võid ka valmistada kiirelt riisiroa ja seejärel muuta see kotlettideks. Retsepti leiad siit!


Nüüd, kui sul on riisiroog valmis saame alustada kotlettide valmistamisega. Selleks keeda ära läätsed. Loputa külma jooksva vee all läätsed. Lisa potti pool liitrit vett ja punased läätsed. Keeda punaseid läätsesid 10 minutit. Kurna vesi ja lisa keedetud läätsed riisiroale. Sega kotleti mass läbi ja seejärel lisa kama, sool ja kookosrasv. Sega segu uuesti läbi ja pane see mõneks ajaks külmkappi.

Samal ajal valmistame juurikad. Mina valmistasin juurikad kuumaõhu fritüüris, kui sul seda pole võid juurikad aurutada või keeta. Fritüüris on see imelihtne. Pane soovitud kogus fritüüri, keera temperatuur 80 °C peale, taimer seadista 20-25 minutiks. Peale 10 minutit, sega juurikad läbi ja lase neil lõpuni küpseda. Aurutades juurikaid, läheb sul vaja potti ja sõela. Vala poti põhja liiter vett ja aseta peale suur sõel. Sõelale aseta juurikad ja auruta ligikaudu 20 minutit. Kui juurikad on küpsema pandud võta kotleti mass külmkapist välja. Vormi supilusikaga segust pallikesed ja seejärel vajuta peopesadega need lamedaks. Kuumuta pann pliidil. Kui pann on piisaval kuum aseta kotletid pannile. Prae kummaltki poolt 5-7 minutit. Kotletid peaksid jääma pealt mõnusad ja krõbedad. Keera pliit kinni ja kontrolli kas juurikad on valmis. Seejärel alustame serveerimisega. Võta taldrik, pane juurikad taldrikule ja peale 4 kotletti. Lisa teelusikatäis taimset jogurtit. Pealt krõbedad ja seest suus sulavad kotletid ei jäta külmaks kedag. Head isu!

Kas proovisid seda retsepti?

Anna teada, kuidas maitses! Külasta ka meie Facebooki lehte. Kommenteeri oma mõtteid allpool ja jaga Instagramis pilti, millele on lisatud hashtag #spicethespirit.

  • Instagram
  • Facebook
  • Pinterest
  • YouTube