• SpicetheSpirit

Kuus peamist maitseainet köögikappi, mis lihtsustavad teie elu.

Lugedes retsepti raamatuid jääb tihtipeale mulje, et koju tuleb osta mustmiljon erinevat maitseainet. Kasutad igast pakist vaid grammi ja seejärel jäävad need kappi seisma. Seetõttu otsustasin kirjutada postituse, kus mainin oma enim kasutatavad maitseained. Need kuus lemmikut on mul köögikapis alati olemas ja mida kasutan pea igas retseptis. Lisaks toon välja nende kasulikkuse ja miks ka sina peaksid need endale soetama.


Jodeeritud sool- Tavaline laua sool, millele on lisatud joodi. Kasutan igapäevaselt toitude maitsestamisel, isegi magusatesse roogadesse. Sool toob magustoitudes magusa maitse esile. Leidub kõikides poodides ja mõningad meresoolad sisaldavad lisaks joodile ka teisi häid mineraale. Joodi olulisus kehale- Kilpnäärme normaalse talitluse jaoks on väga oluline saada piisavas koguses joodi. Inimestel, kes ei söö mereande, kala, muna ja juustu võib tekkida joodi puudus kehas. See omakorda mõjutab meie kilpnäärme talitlust ja võib juhtuda, et tekib alatalitlus. Seetõttu soovitan taimetoitlastel, veganitel, kui ka inimestel kellele ei meeldi mereannid võtta kasutusele jodeeritud sool, et tagada päevane vajadus. Kindlasti mitte tarvitada soola üle 6g päevas.


Maitsepärm- Mitteaktiivne pärm, millel on mõnus pähkline ja kreemine maitse nagu juustul. On hea valmistada vegan juustu, juustukastmeid või lihtsalt lisades toidule veidi umami maitset. Lisaks sellele sisaldab maitsepärm b-grupi vitamiine ja eriti olulist B-12 vitamiini. Kindlasti tuleks kontrollida pakendilt, kas toode on rikastatud B-12nega, sest pärm ise seda vitamiini ei tooda. Eestis müüdavatest toodetest on kõikidesse vitamiini lisatud. Leidub Mahemarketites, Öko poodides, kui ka suuremates poekettides. Tundtuima tootja Bon Soya tooteid võib kergelt leida Prisma peremarketite külmkapis, tavalise pärmi kõrvalt. B-12 olulisus kehale- Aminohapete normaalseks ainevahetuseks, aneemiate ennetamiseks, närvikoe arenguks. Kuna B-12 vitamiini leidub peamiselt loomsetes toiduainetes, soovitaksin taimetoitlastel vitamiini lisandina võtta igapäevaselt. Peamised taimsed allikad on maitsepärm, rikastatud taimsed joogid ja vitamiinid.


Kurkum- Tema ilus kollane värvus annab imelise välimuse roogadele. Kurkumi saab kasutada kõikjal: soolastes roogades, magustoitudes ja isegi valmistada isuäratavaid jooke. Lisades toitudesse kurkumile veel mustapipart, aitab see raual paremini organismis omastuda. Kurkumi kasulikkus kehale- On hea põletiku alandaja, valuvaigistaja, ergutab seedimist ja tugevdab immuunsüsteemi.


Sidrunipipar- Lihtsasti ka kodus valmistatav. Lisades mustale piprale kuivatatud sidruni koort ja meresoola. Leidub igas poes maitseainete riiulil. Kasutan peaaegu kõikides soolastes roogades. Lisab toitudele mõnusalt piprase kui ka hapuka maitse, mis tugevdab toiduainete maitseid. Sidrunipipra kasulikkus kehale- Lisades toitudesse koos kurkumiga aitab kehal paremini omastada rauda.


Tsilli pipar - Vürtsid tugevdavad samuti maitsemeeli. Kui neid ei ole just liigses koguses, mistõttu tapavad üldse kõik maitsed. Sobib nii soolastesse kui magusatesse toitudesse. Leidub samuti kõikides poekettides maitseainete riiulil.

Tšillipipra kasulikkus kehale- Ergutab seede tegevust, mis omakorda soodustab kaalulangetamist. Punased tšillipiprad alandavad vere kolesterooli ja triglütseriidide taset ning trombotsüütide agregatsiooni teket. Teisisõnu vähendab see trombide tekkimise riski. Samas aitab see kehal toota fibriini valku, mida on vaja haavade korral kiireks vere hüübimiseks.


Kaneel- See pruunikas purustatud taimekoor annab toitudele lisaks jõululisele hõngule ka mõnusa maitse. Peamiselt kasutan seda magustoitudes, kuid vahel lisan ka karridesse maitsete tugevdamiseks. Leidub kõikides poodides nii purustatud kujul, kui ka koorena. Magustoitudesse kaneeli lisades saate vähendada suhkru sisaldust, sest kaneel tõstab magusa maitse esile. Kaneeli kasulikkus kehale- Hoiab veresuhkru taseme normis. Vähendab kolesterooli taset kehas. Omab ka suurepärast võimet alandada põletikke.


Ilmselt on sul juba enamik, kui mitte kõik, need kuus maitseainet köögikapis olemas. Nüüd tead ka nende kasuteguritest, mis kindlasti innustab neid tihemini kasutama. Kui sa ei ole just metsik kokkaja on need peamised maitseained, mida oma koju soetama peaksid.


Loodetavasti leidsid sellest postitusest vajalikku informatsiooni. Jaga oma mõtteid all kommeteerides, või saada mulle meil info@spicethespirit.com.

Mine külasta ka meie Facebooki lehte ja lisa end jälgijaks, et saaksid alati teada, mil uus retsept või postitus on saabunud. Jälgi meid ka Instagramis ja lisa meid oma postitusele hashtagiga #spicethespirit.

Ilusat päeva jätku!

  • Instagram
  • Facebook
  • Pinterest
  • YouTube